Hvad gør jeg når ...

Om attester, fødsel, faderskab, navn, navngivelse, dåb, konfirmation, vielse, navneændring, udmeldelse, genindtrædelse, bisættelse og begravelse.

Yderligere vejledning kan fås på kirkekontoret. Vejledning og udstedelse af attester koster ikke noget.

Attester
Udstedelse af nye attester sker på kirkekontoret i det sogn, man bor i.

  • Man kan henvende sig personligt medbringende billed-legitimation.
  • Man kan udstede en fuldmagt til en anden person, der så kan henvende sig på kontoret, medbringende billed-legitimation
  • Man kan skrive et brev, hvori man på tro og love beder om en ny attest. Dette brev skal indeholde CPR.nr. og en personlig underskrift. Attesten vil så blive sendt til ens folkeregister-adresse. Fax og mail kan ikke anvendes!

Fødsel
Forældrene til et nyfødt barn skal meddele fødslen til kirkekontoret i det sogn, hvor moderen bor. Blanket hertil udleveres af jordemoderen (hospitalet). Blanketten kan også fås på kirkekontoret.
Blanketten afleveres eller sendes til kirkekontoret senest 14 hverdage efter fødslen. Forældrenes eller moderens dåbs- eller navneattest og eventuel vielsesattest vedlægges.
Kirkekontoret udsteder en fødselsattest, når barnet er registreret.

Faderskab
Ønsker faderen til et barn, der er født uden for ægteskab, at anerkende faderskabet, kan forældrene udfylde en Omsorgs- og Ansvarserklæring, som skal afleveres på kirkekontoret sammen med fødselsanmeldelsen. Omsorgs- og Ansvarserklæringen udleveres af jordemoderen (hospitalet) eller kan fås på kirkekontoret. Denne erklæring giver automatisk forældrene fælles forældremyndighed!
Ønsker forældrene ikke fælles forældremyndighed, er moderen separeret eller ønsker forældrene faderskabet anerkendt før barnets fødsel, afgives erklæring herom til Statsforvaltningen.
Bemærk: En Omsorgs- og Ansvarserklæring skal enten udfyldes af begge forældre på kirkekontoret med kordegnen som vidne eller have 2 vitterlighedsvidners underskrift.

Navn
Et barn skal have navn senest 6 måneder efter fødslen, enten ved dåb eller ved navngivelse. Se under ”Navngivelse” eller ”Dåb”
Et barn får ved fødslen forældrenes efternavn, hvis forældrene har samme efternavn.
Har forældrene ikke samme efternavn, kan de vælge om barnet skal have faderens eller moderens efternavn. Det navn, der ikke vælges, kan barnet evt. få som mellemnavn.
Et barn skal have et eller flere fornavne. Som fornavn må ikke vælges et navn, der kan blive til ulempe for barnet.
Kirkekontoret har en fortegnelse over de fornavne, der er godkendt af Familiestyrelsen. Listen kan også findes på www.familiestyrelsen.dk Her kan man også finde hele navneloven.

Navngivelse
Ved navngivelse udfylder forældrene en blanket, der fås på kirkekontoret eller kan hentes på www.personregistrering.dk  Blanketten afleveres på kirkekontoret. Ved navngivelse bliver barnet ikke medlem af Den Danske Folkekirke.

Dåb
Hvis man ønsker barnedåb, henvender man sig til kirkekontoret i det sogn, hvor man ønsker barnet døbt.
For at få dåb i Grøndalskirken skal man bo i Grøndals Sogn eller have tilknytning hertil. Dvs. være døbt, konfirmeret, have gået til spejder eller lignende i kirken.
Det anbefales at henvende sig i god tid, da der er mange dåb i Grøndalskirken.
Dåb i Grøndalskirken ligger i højmessen søndag kl. 10.30 eller om lørdagen ved børnegudstjenester kl. 11.00. Der er ca. 5 af disse børnegudstjenester om året.
Ved barnedåb skal kirkekontoret have barnets navn, samt navn og adresse på faddere på skrift. Der skal være mellem 3-5 faddere, inkl. evt. gudmor eller gudfar medmindre forældrene selv bærer barnet. En fadder skal være døbt med en kristen dåb samt være over konfirmationsalderen. Kirkekontoret skal også have besked om hvem, der bærer barnet ved dåben.
Man skal altid have en samtale med præsten inden dåben.
Ved voksendåb skal man have undervisning af præsten inden dåben. Det er derfor en god idé at henvende sig i god tid.
Ved dåb bliver man medlem af Den Danske Folkekirke.

Konfirmation
Konfirmationsforberedelsen finder sted i det 8. skoleår. Konfirmationerne finder sted Kristi Himmelfartsdag og Store Bededag.
For at blive konfirmeret er det en betingelse, at barnet er døbt eller bliver døbt inden konfirmationen.
Det er forældrene, der melder barnet til forberedelse. Konfirmandindskrivningen finder som regel sted i starten af juni. Datoerne bliver annonceret her.

Vielse
For at indgå ægteskab skal man have en prøvelsesattest, der ikke må være over 4 måneder gammel på vielsesdagen. En prøvelsesattest godtgør, at parterne opfylder betingelserne for at indgå ægteskab.
Henvendelse om prøvelsesattest sker til rådhuset i den kommune, hvor en af parterne bor. Den originale prøvelsesattest skal afleveres på kirkekontoret inden vielsen.
For at blive viet i Folkekirken skal en af parterne være medlem, ellers er vielsen ikke juridisk gyldig.
Henvendelse om vielse i Grøndalskirken rettes til kirkekontoret.
For at blive gift i Grøndalskirken skal man enten bo i sognet eller have tilknytning hertil. Dvs. være døbt, konfirmeret, have gået til spejder eller lignende i kirken.
Ud over prøvelsesattesten skal kirkekontoret også have navn og adresse på 2 vidner.  Disse 2 vidner skal være tilstede under vielsen. Ønsker man et bryllup uden gæster, kan kirkens personale godt være vidner.
Man skal altid have en samtale med præsten inden vielsen.
Et borgerligt indgået ægteskab kan blive kirkeligt velsignet af en præst.

Navneændring
Ændring af fornavn, mellemnavn og efternavn skal altid foretages i det sogn, man bor i. Blanketten ”Navneændring” kan fås på kirkekontoret eller hentes på www.personregistrering.dk
Navneloven kan ses på www.familiestyrelsen.dk hvor man også kan finde en del vejledning. Man er også meget velkommen til at henvende sig på kirkekontoret.
Bemærk: Visse navneændringer bliver sendt videre til Statsforvaltningen/familiestyrelsen. Sagsbehandlingen af disse sager kan tage lang tid.
En navneændring koster med enkelte undtagelser kr. 430. Kvittering skal afleveres samen med anmeldelse. Da man betaler for sagsbehandlingen, får man ikke pengene tilbage ved afslag.
Bemærk at navneændringen også kan ske digitalt på www.personregistrering.dk. Bemærk at alle implicerede skal have en digital signatur! Det vil feks. sige, at hvis man ønsker en navneændring på et barn, så skal begge forældre have en digital signatur eler hvis man ønsker sin samlevers efternavn, så skal både ansøger og samlever have digital signatur.
Bemærk at et mellemnavn er et navn af efternavnslignende karakter, der står før efternavnet. Se følgende eksempler:
Mette Pernille Hanne Jensen – Jensen er efternavn – Mette Pernille Hanne er alle fornavne. Der er ingen mellemnavne.
Mette Hanne Kirkegaard Hansen – Hansen er efternavn – Kirkegaard er mellemnavn – Mette Hanne er begge fornavne.

Navneændring ved ægteskab
Ønsker man at få samme efternavn og eventuelt mellemnavn på bryllupsdagen, kan man søge om navneændring.
Blanketten "Navneændring på bryllupsdagen" skal udfyldes og sendes til bopælssognet senest 15 hverdage før vielsen. Altså ikke vielsessognet/rådhuset!
Blanketten kan fås på kirkekontoret eller på www.personregistrering.dk
Navneændring på bryllupsdagen er gratis. Bemærk at en navneændring på bryllupsdagen skal give et navnefællesskab af en eller anden slags for brudeparret ellers er det en almindelig navneændring og koster dermed kr. 430

Udmeldelse af folkekirken
En udmeldelse af sker ved skriftlig henvendelse til kirkekontoret vedlagt den originale dåbsattest. En ny dåbsattest udstedes, når udmeldelsen træder i kraft. Skattevæsenet får automatisk besked. Bemærk at man ved udmeldelse fraskiver sig retten til handlinger i kirken, herunder vielse og bisættelse/begravelse.

Genindtrædelse i folkekirken
Ønsker man at melde sig ind i folkekirken igen, sker dette ved henvendelse til en præst i folkekirken. Man skal altid have en samtale med en præst for at genindtræde.

Bisættelser/begravelser
Alle henvendelser om bisættelser/begravelser skal rettes til kirkekontoret.